Drewno klejone warstwowo

Drewno BSH

Duża stabilność kształtu, niewielką podatnością na powstawanie rys, zwiększona nośność w porównaniu ze standardowym drewnem konstrukcyjnym oraz wysoką odpornością na działanie ognia sprawiają, że drewno klejone warstwowo jest doskonałym materiałem wytrzymałościowym i estetycznym.

BSH to uszlachetniony przemysłowo produkt, który składa się przynajmniej z trzech lameli świerkowych lub sosnowych klejonych równolegle do włókien. Lamele suszone są w specjalnej komorze aż do osiągnięcia wilgotności 10-12%.

Przed klejeniem sortowane są w zależnie od wytrzymałości. Niedoskonałości w postaci dużych sęków czy wady kolorystycznych są usuwane. Powstające w ten sposób pojedyncze lamele różnej długości są klejone ze sobą za pomocą mikrowczepów klinowych.

Na płaskie boki każdej lameli nanosi się klej, następnie układa się je jedna na drugiej i poddaje prasowaniu na prasie hydraulicznej. Po utwardzeniu kleju poszczególne elementy są dwukrotnie strugane i fazowane.

 

Drewno klejone

Drewno KVH

Konstrukcyjne drewno lite KVH to certyfikowany materiał drzewny, który dzięki swoim właściwościom, od lat znajduje szerokie zastosowanie na całym świecie. Elementy KVH są suszone do wilgotności 16% +/- 3%, czterostronnie gładko strugane i czterostronnie fazowane.

Drewno KVH to produkt dokładnie zdefiniowany poprzez normy. Produkcja drewna KVH podlega stałej kontroli certyfikujących instytucji zewnętrznych.

Wraz z opracowaniem i udostępnieniem drewna litego konstrukcyjnego KVH stworzone zostały liczne obszary zastosowania. Drewno lite konstrukcyjne KVH stanowi materiał budowlany o zdefiniowanych i niezmiennie wysokich właściwościach materiałowych. Dzięki zapewnionej niskiej wilgotności drewna gwarantowane jest zachowanie masy oraz stabilność kształtów i wymiarów. 

Połączenie na mikrowczepy (DIN 68140, ÖNORM EN 385) pozwala na produkowanie drewna niemal dowolnej długości. Poszczególne elementy łączone są ze sobą na mikrowczepy za pomocom prasy.

Drewno KVH i BSH

Drewno KVH i BSH